İşte bu uyarı şu anda 100 milyondan fazla kişinin önüne geliyor, Facebook bir sorun yaşıyor ama bu sorunun kaynağı nedir? Bazı kaynaklar bunu DNS ayarlarından dolayı olduğunu söylemek de... Peki bu sorunu biz çözebilir miyiz? Sorunun ana bilgisayardan kaynaklanmasından dolayı elbette çözemeyiz. Bu sorunun çıkması bana şu soruyu sormama sebep oldu: "3-4 yıl önce Facebook olmadan önce biz nasıl yaşıyabiliyorduk?" Sanki cep telefonsuz hayat nasıldı gibi bir şeydi. O zamanlar sadece MSN'de takılan gençler vardı, aralarında yanlış imlalarla yazıştıkları bir ortam vardı. Bu ortamda illaki kendin de olman gerekmiyordu. Ama ne olduysa oldu Facebook hayatımıza girdi ve bizim paylaşımcı, sosyal bireyler olmaya başladı. Sanki daha öncesinde hayatta yokmuşuz gibi yeni yeni doğmaya başlamıştık. İşte böyle bir ortam Facebook... Sonsuza kadar devam edecekmiş gibi düşünüyoruz. Ama öyle olmuyor. Herhangi bir hatadan dolayı Facebook'a giremediğinizden sanki tüm dünya ile bağlantınızı kesmişsiniz gibi hissediyorsunuz.

Peki bu durum Facebook için ne anlama gelir?

Bu durum yüzünden Facebook çok büyük bir miktarda para kaybediyor. Çünkü reklamların olduğu linklere kimse tıklayamazsa para kaybederler. :)

Aslında güzel bir taktik de olabilir. Ay bağlantı gitti gördün mü sen? Şu an milyonlarca kişi F5'e tıklayıp yeniliyorlardır.

Kısaca Facebook biterse tüm hayat biter. :)
 


bir nokta
19/11/2010 6:32pm

dns ayarlarını kendin değiştirebilirsin. yazı biraz eski tarihli, şu an facebook la alakalı bir sorun yok sanırım. ama video sitelerinde video izlerken videonun yarıda kesilmesi gibi bir sorun var. bu da dns ayarlarından kaynaklanıyor.
sorun ttnet'te..
dns ayarlarını değiştirmek demek, farklı bir ülkeden bağlanıyormuş gibi görünmek demek. bu yolla engellenmiş sitelere de giriş mümkün oluyor.

dns ayarlarını değiştirmek basit bir işlem.
bununla ilgili googledan bir çok sonuç bulabilirsin
bir tanesi bu mesela:
http://blogumdan.com/2008/01/dns-ayarlari-nasil-degistirilir-resimli.html

ReplyLeave a Reply.