24 Temmuz 2010 Cumartesi

İnsan artık kendini sorgulamaya başlıyor: Neden adın Mahir diye!
Çocukken böyle birşey düşünmezdim. Sebebi çok basit:

Kastamonu'da o zamanlar kasaba olan Seydiler'de bir yiğit varmış. Söylenti bu ya, oraların kabadayısı olduklarından onlara Horozoğlu derlermiş. İşte o yiğitlerin arasında bir Mahir varmış. Cumhuriyetin ilk yıllarında Soyadı Kanunu ile gelen hakla birlikte ona Mahir Horozoğlu denilmiş.

Gel zaman git zaman...


Köyden kente göçlerle birlikte bu yiğitte İstanbul'a gelmiş. Tersanelerde çalışmış, oğlunu ve kızını daha iyi yerlere getirmek için.

O çocuklar büyümüş ve evlilik çağlarına gelmiş. Oğlu Ordu'dan bir gelin almış. Ve 90'ın serin sonbaharında, eylül aylarında oğulları doğmuş. Artık dede olan bu yiğidimiz kendisi gibi yiğit olacak torununa kendi adını koymuştur: Mahir.

Artık yavaştan arkadaş çevresine girdiğimde ismim sorulduğunda bana "Nerden gelmiş senin ismin? Niye Mahir koymuşlar?" gibi sorular sorulmaya başlandı. Galiba sebebi Mahir Çayan'dan dolayı.

Mahir Çayan ismini pek merak etmemiştim, ancak bu sorular artmaya başlayınca kısa bir göz gezdirmeye başladım. Mahir Çayan'ın bu devlet için nelere kalkıştığını ve nelerle mücadele ettiğini görünce aslında ne kadar önemli bir ismi taşıdığımı farkettim.

Bu yazıda kısaca şunu açıklamak isterim: Adım Mahir Çayan'dan değil, Mahir Horozoğlu'dan gelmektedir. Çayan'la ismimiz sadece rastlantıdır ama güzel bir rastlantıdır.
 

Leave a Reply.